Okulary, to delikatne wyroby medyczne. Używaj zgodnie z instrukcją lub etykietą. Właściwe ich używanie zapewnia wieloletnią, bezawaryjną eksploatację.

Każda oprawka w czasie wstawiania soczewek okularowych jest testowana pod kątem wytrzymałościowym, aby zapobiec sprzedaży okularów posiadających ukrytą wadę fabryczną.

Pod warunkiem przestrzegania kilku prostych zasad, nawet najtańsze okulary posłużą wiele lat.

* Okulary zakładamy i ściągamy obydwoma rękami. Nie szarpiemy za jeden zausznik. Powoduje to stopniowe odkształcanie się okularów, a w skrajnym przypadku uszkodzenie delikatnego zawiasu zausznika.

* Nie zasypiamy w okularach.

* Jeżeli nie korzystamy z okularów, przechowujemy je w etui. Zapobiega to uszkodzeniu okularów w trakcie przypadkowych zdarzeń losowych.

* Soczewki okularowe nigdy nie czyścimy na sucho. Przed czyszczeniem lekko je zwilżamy, a najlepiej spłukujemy, często ostre cząsteczki naszego miejskiego kurzu, wodą. Następnie wycieramy czystą, miękką ściereczką, najlepiej z mikrofibry.

* Co najmniej raz na kilka dni warto umyć całe okulary, stosując zwykły płyn do mycia naczyń, a nastepnie spłukać letnią wodą.

* Dbamy o czystość ściereczki i wnętrza etui.

* Jeżeli korzystamy z nawilżonych chusteczek papierowych, najpierw je testujemy. Są często niskiej jakości i używanie ich może powodować powstanie rys na soczewkach.

* Warto dopłacić kilkadziesiąt złotych i zamówić soczewki okularowe z powłoką oleofobową. Powierzchnia soczewki jest bardziej śliska. W znaczącym stopniu zmniejsza przyleganie zanieczyszczeń, a przede wszystkim ułatwia ich czyszczenie.

* Soczewki okularowe w antyrefleksem chronimy przed nadmiernym przegrzaniem. Nie podchodzimy w okularach zbyt blisko ogniska, grilla, piekarnika itd

* Nie zostawiamy okularów z antyrefleksem w rozgrzanym w upale wnętrzu samochodu, szczególnie na desce rozdzielczej pojazdu. Nawet okulary w etui przechowywane w schowku mogą ulec uszkodzeniu. Narażona jest szczególnie delikatna powłoka antyrefleksyjna, która może spękać. Powstają liczne, prawie niewidoczne drobne rysy, powodujące znaczny dyskomfort widzenia.

*Grafika przedstawia rozkład temperatur w samochodzie zaparkowanym na słońcu przy 30 stopniach. Tych temperatur może nie wytrzymać antyrefleks nawet na bardzo drogich soczewkach okularowych, takich jak przeciwsłoneczny fotochrom TransitionsTM XTRActive®

Powyższe zasady przekazuję, można powiedzieć, z polecenia producentów oprawek i soczewek okularowych, gdyż uzależniają oni zwykle zasadność ewentualnej reklamacji od przestrzegania powyższych zasad właściwego używania okularów.

Copyright © 2024, Salon Optyczny DUET optical Sosnowiec ul. Gospodarcza 15